FUNDACJA                                   


Dungeon Keepers

                                Kraków, 17.06.2023 - 30.07. 2023
Wspólna polsko – węgierska wystawa dwóch zaprzyjaźnionych artystów będzie ich pierwszym pokazem w Krakowie. Przestrzeń galerii Piana przy ulicy Wrocławskiej przeistoczy się w wielowątkowe, narracyjne środowisko, które połączy istotne wątki w twórczości tych dwóch artystów.

Wystawa Botonda Keresztesi i Stacha Szumskiego przybiera formę mapy kopalni na której śledzimy obrazy wplątane w gęstą sieć tuneli skojarzeń. W ich autorskim szybie kopalnianym sedymentacja warstw geologicznych przeplata się z antropologicznymi poszlakami. z obrazów można odczytać warstwy historycznych aktywności człowieka - poprzez obiekty z najróżniejszych kultur i obszarów przetopionych w morficzne minerały.

Botond Keresztesi tworzy w swoich obrazach niesamowitą, nadrealną rzeczywistość, która przenosi widza do przeestetyzowanej utopii. Świat w jego obrazach jest senny i surrealistyczny, cytaty z historii sztuki łączą się z postaciami z bajek dla dzieci, popkulturowa estetyka ulega przekształcaniu poprzez montaż.

U Stacha Szumskiego twórczość jest wielopłaszczyznowa, przez działania konceptualno-interaktywne, w których krytycznie przygląda się wypłukanej z folkloru estetyce krajów pierwszego świata po czysto intuicyjne, wizualne praktyki. Tworzy emocjonalne, narracyjne malarstwo, które radośnie zachłystuje się wszystkim, co znajduje na swojej drodze. Przez jego płótna, zeszysty i murale przelewa się cała galeria tematów ze śmietnika pop kultury, reklamy i plastikowego bazaru. Szumskiemu nie chodzi o piętnowanie i obnażanie lichości otaczającego go wizualnego strumienia. Badając swoim malarstwem różne tematy, wątki i postacie, przeprowadzając ich sekcję, odkrywa wśród śmieci także źródła mocy, która napędza jego sztukę.

Wystawie towarzyszy wywiad przeprowadzony przez Piotra Sikorę.

Botond Keresztesi
(ur. 1987, Rumunia) to mieszkający w Budapeszcie artysta zajmujący się malarstwem, rysunkiem i instalacją. Jego obrazy, łączące odniesienia do historii sztuki, kultury popularnej, życia codziennego i cyfrowego, krystalizują się we fragmentaryczne rzeczywistości pejzaży sennych. Ostatnie wystawy indywidualne i grupowe obejmowały: Galerie Deroullion, Paryż; Carl Kostyal, Malmo; Future Gallery, Berlin; Węgierska Galeria Narodowa, Budapeszt; oraz Schloss, Oslo.


Stach Szumski
ur. 1992, Gdańsk. Artysta wizualny. Ukończył wydział Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, tworzy również instalacje, rzeźby, grafiki, rysunki oraz murale w przestrzeni publicznej. Jak sam mówi, edukację wizualną zawdzięcza głównie oddolnym praktykom związanym z post-graffiti. Od 2015 współtworzy wraz z Karoliną Mełnicką projekt Nomadic State – kolektyw artystyczny i fikcyjne, nomadyczne mikropaństwo. Pożywką jego twórczości są komunikaty wizualne późnego kapitalizmu i efekty uboczne globalizacji. Swoje prace – zarówno wielkoformatowe malowidła ścienne jak interdyscyplinarne projekty oparte na lokalnym researchu – realizuje w trakcie, oraz w efekcie, licznych podróży po świecie. Mieszka i pracuje w Warszawie.